Vybavení do lesního klubu

Batoh by měl mít určitě hrudní popruh. Velikostně stačí, aby do něj děti daly krabičku s dopolední svačinou, lahev (v chladnějších měsících termosku), pláštěnku, kapesník a prstové rukavice (opět pro chladnější dny). Ideální jsou pro takto malé děti batohy o objemu 5 – 15 l, dle postavy dítěte.

Lahev/termoska postačuje velikostně menší (cca 300 – 400 ml). Pití by mělo dětem vydržet na dopoledne. Při návratu do zázemí na oběd a odpočinek bude možnost pití doplnit a děti tak nemusí nosit příliš těžké batůžky.

Spacák pro poobědový odpočinek dětí.

Dále děti prosím vybavte pytlíkem s náhradním oblečením – kalhoty, spodní prádlo, ponožky, triko a mikina. Vše ať mají děti prosím podepsané.

Oblečení

Určitě doporučujeme vrstvit. Ideální spodní vrstvou je merino triko a legíny (podvlíkačky). Merino se může zdát dražší, ale je to opravdu nejlepší spodní vrstva, kterou můžete dětem dát. Udržuje stálou tělesnou teplotu, takže se dítko nepřehřívá a zároveň je velmi příjemné na nošení. Do této vrstvy se vyplatí investovat. Vystačíte pohodlně s jedním kompletem a dá se koupit rostoucí střih, který vydrží i tři a více velikostí. Na podvlíkačky nasadíte kalhoty, na triko mikinu nebo svetr a na tuto vrstvu bunda.

Podzim/Jaro

Pro chladnější rána a dny je dobré začít merino vrstvou, na ni bavlněná mikina či nějaký svetr a nahoru jsou super softshellové kalhoty a bunda, obojí s dobrým parametrem voděodolnosti. V případě potřeby se dají některé vrstvy sundat a zajistí se tak pro dítě teplota, která je mu příjemná.

Na hlavu je dobré mít kuklu. Naše dosavadní zkušenosti jsou takové, že je lepší mít spíš tenčí pokrývku hlavy a v případě potřeby si dítě nasadí kapuci. Například kukla z Outlastu nebo merina. Možností je samozřejmě také tenčí nákrčník a čepice.

Zima

Opět doporučujeme začít merino vrstvou. V hodně chladných dnech můžete dát na merino vrstvu nějakou vrstvu bavlněnou, potom mikinu či svetr a nahoru zimní bundu. Bunda by měla plnit spíše funkci izolace proti větru a vodě než být super tlustá. Na nohy je možné dát zateplené softshell kalhoty (v teplejších dnech) nebo oteplovačky (v případě velké zimy či sněhu).

U pokrývky hlavy platí to, co v případě jara a podzimu. Je možné zvolit dvouvrstvou kuklu nebo čepici.

Léto

Ráno bývá chladněji a během dopoledne již horko. Zde je dobré dát ráno dítěti kalhoty a mikinu a do batůžku kraťasy na převlečení. Fajn materiál je bambus, bavlna nebo merino. Můžete zauvažovat i nad kalhotami s odepínacími nohavicemi. Na hlavu kšiltovku či klobouček.

Do deště

Do deště se nám nejvíce osvědčilo pogumované kalhoty a bunda, případně i klobouček/čepice a rukavice. Vrstvíme pod dle aktuální teploty a ročního období.

Obuv

Volte dle svých preferencí.

Náš tip jsou pouze holínky Demar Mammut, které mají vyndavací ovčí kožíšek. V podstatě se v nich dá prochodit celá zima, kdy fungují jako sněhule. Dětem v nich bylo teplo a měly sucho. Ale využijete je i na jaro, léto a podzim bez kožíšku.