Na co se nejčastěji ptáte

Hledám pro své dítě lesní mateřskou školku. Vy jste ale lesní klub. Jaký je v tom rozdíl?

Lesní kluby nabízejí velmi podobnou péči jako lesní mateřské školky. Obě formy vycházejí z principů přírodní pedagogiky – ve skupině je méně dětí, děti tráví hodně času venku za každého počasí. Obě mohou být členy Asociace lesních mateřských školek.
Rozdíl je v tom, že lesní kluby nejsou zapsány v Rejstříku škol a školských zařízení, a proto nemusí splňovat všechna kritéria kladená na mateřské školky. Zároveň však na svou činnost nedostávají příspěvek od státu (tzv. normativ).


Může moje dítě kombinovat docházku do klasické mateřské školky s docházkou do lesního klubu?

Ano, je to možné.


Poskytuje Lesní klub Doubek povinné předškolní vzdělávání?

Doubek neposkytuje povinné předškolní vzdělávání, ale i předškoláci mohou lesní klub navštěvovat, pokud jsou splněny určité podmínky.
Děti, které k 31. 8. dosáhnou pěti let, musí být zapsány k povinnému předškolnímu vzdělávání, které poskytují pouze školky zapsané v Rejstříku škol a školských zařízení (klasická nebo lesní mateřská školka).

Rodiče mohou požádat o individuální vzdělávání v rejstříkové mateřské škole. Dítě pak může navštěvovat lesní klub, nebo třeba zůstat doma. Druhou možností je, že rodič dítě během docházky do Doubku v rejstříkové školce pravidelně omlouvá. Tato varianta je výhodná, pokud plánujete kombinovat docházku do MŠ i do lesního klubu.

Předškolní přípravě se v Doubku věnujeme – máme na ni vyhrazený čas v odpoledních hodinách.


Potřebují děti do lesní školky/lesního klubu nějaké speciální vybavení? Kde se o něm dozvím?

Děti potřebují mít oblečení a obutí odpovídající počasí a ročnímu období. Pohybujeme se venku v přírodě, proto by mělo jít o oblečení ve kterém se dobře hýbe, které je prodyšné a které si děti mohou umazat.

Dále musí mít batůžek, lahev na vodu, krabičku na svačinu a pláštěnku.

V zázemí pak děti mají krabici s náhradním oblečením a náhradní boty, jídelní misku a lžíci a vybavení na spaní (dle ročního období spacák nebo deku a polštářek).

Další informace k vybavení do zimy, horka nebo deště najdete v samostatné sekci na našem webu. S výběrem vám rádi poradíme. Konkrétní seznam vybavení dostanete při nástupu dítěte do klubu.


Jak vypadá zázemí vaší školky?

Zázemí Lesního klubu Doubek se nachází ve slunném sadu.
Hlavní vnitřní prostor tvoří mongolská jurta zateplená ovčí vlnou a vytápěná kamny, která slouží ke klidovým činnostem, odpočinku a stravování v chladných měsících. K jurtě přiléhá zastřešená pergola určená ke stravování v teplých měsících a ke hrám a tvoření.

Na pozemku se nachází spací teepee s postýlkami, každé dítě má svou bednu se spacím vybavením.
Zahrada je vybavena herními prvky – domeček se skluzavkou, blátivá kuchyňka, houpačky, pískoviště apod.


Kdy je nejlepší do školky nastoupit a jak probíhá navykání dětí?

Docházka do lesního klubu je specifická tím, že děti tráví hodně času venku, i za chladného nebo deštivého počasí.
Doporučujeme, aby dítě nastupovalo za hezkého počasí – ideálně v září/říjnu nebo březnu/dubnu. Díky tomu se může postupně adaptovat na chladnější dny.


Je možné nastoupit i v průběhu školního roku?

Ano, pokud máme volnou kapacitu, je možné nastoupit i v průběhu školního roku.
U nových dětí bez zkušeností s lesní školkou doporučujeme začít docházku v teplejších měsících – adaptace je pak snazší.


Jak probíhá běžný den u vás ve školce?

Denní režim se přizpůsobuje potřebám dětí a počasí, ale má svůj základ s drobnými rituály.
Děti přicházejí mezi 8:00 a 9:00, následuje ranní kruh a procházka do okolí, během níž probíhá i svačina.
Od cca 12:00 do 13:00 probíhá příprava na oběd a samotný oběd. Vyzvedávání dětí je možné ve 13:00. Mezi 13:00 a 14:00 probíhá odpočinek a aktivity pro předškoláky, následuje volná hra, odpolední kruh a svačina. Vyzvedávání dětí je mezi 15:00 a 16:00 nebo dle domluvy.


Děti jsou často neposedné a zkoušejí, co dovedou. Jak je zajištěna bezpečnost?

Bezpečnost je pro nás prioritou.
Pracujeme s konceptem bezpečného rizika – umožňujeme dětem osvojovat si nové dovednosti, překonávat překážky. Vše se však děje podle vnitřních pravidel, která spolu s dětmi vytváříme a často opakujeme. A kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost jsou s dětmi vždy 2 průvodci.

Průvodci se řídí pravidly BOZP, PO a interním dokumentem Hodnocení rizik a přínosů činností. Na procházkách mají lékárničku, telefon a další nezbytné vybavení.


Jak a kde se děti stravují?

Obědy jsou zajištěny výdejem hotového jídla, které dováží bistro Anýz a Rorýs z Boskovic.
Děti si však mohou přinášet i vlastní oběd v termosce.

Rodiče připravují dětem dvě svačiny (dopolední a odpolední) do samostatných krabiček. Děti pijí z vlastních lahví a termosek, které doplňujeme v průběhu dne. Nabízíme vodu, bylinkovou vodu, čaje a ředěné mošty.


Co když je škaredě, prší nebo mrzne? Není dětem zima?

Děti v lesních školkách a klubech tráví většinu dne venku, ale jsou na to dobře vybaveny – s výběrem vhodného oblečení vám rádi poradíme.
Díky pravidelnému pobytu venku jsou děti otužilejší, mají silnější imunitu a celkově lepší fyzickou i psychickou odolnost.

Pokud je přesto dětem zima, využíváme náhradní oblečení (každé dítě má ve školce krabici s oblečením), hrajeme pohybové hry, nebo upravíme program – více času trávíme v naší vytápěné jurtě.


Čím se řídíte při vzdělávání dětí a jak zaručujete kvalitu?

Lesní klub Doubek je členem Asociace lesních mateřských školek (ALMŠ) a držitelem jejího certifikátu kvality, který jsme získali v roce 2024. Certifikace zahrnuje kontrolu pedagogické, provozní, procedurální i personální oblasti.

Řídíme se vlastní pedagogickou koncepcí a provozním řádem, které jsou spolu s dalšími dokumenty dostupné na našich webových stránkách.